Choć tendencje w konstruowaniu szaf sterowniczych dążą do ciągłej minimalizacji, to jednak niewielki rozmiar szafy nie zawsze jest dobrym pomysłem. Jak zatem dobrać rozmiar szafy do specyfiki danej instalacji elektrycznej i sterowej?

Małe komponenty, duże możliwości

Oczywiście stopień zaawansowania instalacji elektrycznych umożliwia wprowadzenie szaf o stosunkowo niewielkiej konstrukcji. Zmniejszenie rozmiaru poszczególnych ich elementów, jest ograniczone wyłącznie rozmiarem złącz w tych elementach. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najmniejsze układy nie wyczerpią możliwości najbardziej zaawansowanych instalacji. W jednej szafie można zmieścić maksymalnie kilkadziesiąt podzespołów, co nie zawsze odzwierciedla pełnię możliwości projektowanego obwodu. Przykłady: https://radiolex.pl/kategoria-produktow/szafy-sterownicze/

Ważna jest przestrzeń!

Przy doborze skrzynki mającej pełnić rolę szafy sterowniczej, bardzo ważne jest zaplanowanie jej w ten sposób, by umożliwiała ona odpowiednie uporządkowanie nie tylko samych kabli, ale i łączonych za ich pomocą elementów obwodu elektrycznego. Monter, który będzie naprawiał, bądź serwisował daną szafę, musi mieć zapewnione odpowiednie miejsce do pracy. Nieuporządkowane przewody nie zapewnią takiej przestrzeni a – co gorsza – mogą doprowadzić do porażenia prądem elektrycznym, bądź też do uszkodzenia poszczególnych komponentów.

Wymiary i plan przestrzenny

Szafy sterownicze muszą być tak zaplanowane, by ich konstrukcja nie zakłócała komunikacji w obrębie danego pomieszczenia. W tym celu, przed wyborem odpowiedniej obudowy, należy przeanalizować jej ewentualną długość, szerokość i oczywiście głębokość. Szafa ta – w miarę możliwości – powinna znajdować się w specjalnej wnęce, która zapewni bezpieczeństwo innym osobom, jak również samej szafie i zawartym w niej komponentom.

Podsumowując, szafy sterownicze muszą być nieco większe, niż zakłada to projekt. Większa przestrzeń to nie tylko łatwiejszy serwis, bądź naprawa, ale też możliwość ewentualnej rozbudowy całości systemu o dodatkowe funkcjonalności a co za tym idzie – komponenty.

Kategorie: Elektryka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!